Sześcio-siedmioletnie dziecko potrzebuje już bardziej ambitnych książek, nie tylko o księżniczkach bądź zwierzętach. Okazuje się, że świetnym wyborem są pozycje detektywistyczne typu książka Detektyw Pozytywka. Dzieci są zafascynowane kryminalnym światem pełnym zagadek, gdzie fabuła trzyma w napięciu, nie brakuje też powodów do śmiechu i okazji do nauczenia się czegoś pożytecznego.

Dzieci uwielbiają książki detektywistyczne, jakie można polecić im pozycje do przeczytania?

Godną polecenia serią już dla sześciolatków są Przygody Detektywa Noska. Opowiadają one o perypetiach głównego bohatera i jego psiego pomocnika. Do rozwikłania jest mnóstwo zagadek, które czytelnicy próbują rozwiązać samodzielnie, a z każdą kolejną kartką pojawiają się dodatkowe podpowiedzi. Podobnie jest z książką Detektyw Pozytywka (dostępna tutaj), ale pobudza ona umysł jeszcze bardziej, wręcz zmusza do samodzielnego myślenia. Główny bohater łączy siły z okolicznymi dziećmi, aby wspólnie dosiąc do prawdy. Na końcu książki znajdują się wszystkie rozwiązania zagadek wraz z ich uzasadnieniem. Starszym dzieciom można polecić czterotomową serię Detektywi z Tajemniczej 5, która przedstawia przygody młodych detektywów i ich zwierzęcego przyjaciela w postaci szczura. Książka ta, podobnie jak Detektyw Pozytywka, wchodzi w interakcje z czytelnikiem i ma przygodową fabułę.

Ciekawą opcją będzie też Niemożliwi detektywi, czyli książka o trójce uczniów, którzy łączą siły po to, aby rozwiązać wielorakie zagadki. Świetne dialogi napisane przyjazną czcionką, przystępna forma i zabawne ilustracje sprawiają, że książka ta będzie świetną opcją w przypadku każdego dziecka rozwijającego umiejętność czytania. Polecić można także książki przedstawiające przygody czwartoklasistów, czyli Mietka i jego osiedlowych kolegów. Nie brakuje wątków o przyjaźni, relacjach z bliskimi, pasjach. Kilkulatkom można polecić książki kryminalne takie jak Przekręt na Van Gogha, trzytomowa seria Dwór. Godna uwagi będzie też książka Bazanek i szczerbaty uśmiech losu, w której autorka umieściła sporo bardziej skomplikowanego słownictwa, nie brakuje też sarkazmu, trzymających w napięciu wątków.