Anaruk i inne opowiadania

Lektury, zwłaszcza to obowiązkowe to pozycje, z których dzieci w wieku szkolnym na pewno będą korzystać. Lista lektur zmienia się, aczkolwiek wiele pozycji obecnych jest na niej przez wiele lat, istnieje więc duża szansa, że książki mogą zostać przekazane w odpowiednim czasie młodszemu rodzeństwu – o wiele większa niż w przypadku podręczników.

Czy warto mieć własne książki w domu – lektury?

Lektury szkolne to jedna z tych pozycji, po które dziecko prędzej, czy później będzie musiało sięgnąć. Współcześnie jednak – w dobie smartfonów, tabletów i nieustannego dostępu do internetu, a także hiperrealistycznych gier komputerowych – dzieci coraz mniej chętnie sięgają po książki. Wydaje się, że współczesne media rozwijają u dzieci zupełnie inny rodzaj wyobraźni niż to miało miejsce kiedyś, w związku z czym trudno jest im wczuć się w narrację w takiej formie, jaką oferuje tradycyjna książka. Posiadanie książek w domu, zwłaszcza jeżeli są atrakcyjnie wydane i bogato ilustrowane, może zachęcić dzieci do ich czytania i pozytywnie wpłynąć na nawyki, jakie wyrobią sobie na przyszłość.

Inne możliwości

Papierowa książka to nie wszystko i ta sama treść może być przedstawiona w zupełnie inny sposób. Bardzo łatwo dostępne są książki w wersji elektronicznej. Lektura w takiej formie może być nieco przystępniejsza dla przyzwyczajonego do obsługi tabletu dziecka. Szkolne lektury dla dzieci coraz częściej wydawane są również w formie audiobooków. Taka forma może ułatwić dziecku zapoznanie się z lekturą, a może też sprawić, że w przyszłości sięgnie ono po tradycyjną książkę.