narzuta bawelniana

Narzuta bawełniana na łóżko to dekoracyjny koc, który musi zapewniać zarówno komfort, jak i praktyczność. Powinien on również pasować do ogólnego stylu na przykład pokoju dziecięcego. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał na narzutę. Spośród wielu opcji należy zwrócić uwagę na bawełnę, która od dawna jest ulubionym produktem wykorzystywanym w pokojach dziecięcych.

Zalety narzut bawełnianych

Od wieków ludzie używają bawełny (zwykłej lub „egipskiej”), która jest produkowana z rośliny zwanej „bawełną”. Główne zalety tego materiału to:

narzuta bawelniana
  • Ekonomiczność. Wszystkie tkaniny bawełniane (na przykład perkal, batyst, tafta,itp.) Są tanie. Są aktywnie wykorzystywane do produkcji narzut i innych towarów konsumpcyjnych.
  • Wysoka higroskopijność . Przy dużej wilgotności wyrób bawełniany może wchłonąć do 30% wilgoci, ale pozostaje całkowicie suchy w dotyku. Jest to tak cenna właściwość, że bawełna stała się niezbędna w domu.
  • Praktyczność . Chociaż naturalny materiał szybko się brudzi, to można go łatwo wytrzeć. Takie narzuty nie boją się prania ręcznego czy maszynowego, a nawet stosunkowo mocnych detergentów. Ogólnie rzecz biorąc, produkty bawełniane wytrzymują do 50 prań i zachowują swój nienaganny wygląd.
  • Odporność na szkodniki . Żaden z powszechnych w naszym kraju owadów nie żywi się bawełnianymi tkaninami. W przeciwieństwie do wyrobów wełnianych.

Ponadto narzuty bawełniane (przykład: https://www.babymetka.pl/340-narzuta-bawelniana) są przyjazne dla środowiska i mają gładką powierzchnię, która nie zatrzymuje kurzu. Łatwo oddychają, nie elektryzują się i nie powodują alergii.

Wady bawełnianych narzut

Pomimo wielu zalet produkty bawełniane mają szereg wad:

  • Odbarwienie. Jeśli tkanina bawełniana suszy się na słońcu, żółknie i nie prasuje się dobrze.
  • Szybkie zużycie . Włókna naturalne nie są elastyczne. W efekcie można zaobserwować wyrywanie nitek z narzuty czy wycieranie poszczególnych miejsc.
  • Kurczenie się. Tkaninę bawełnianą można skrócić lub rozciągnąć na szerokość.
  • Zmarszczka . Wyroby bawełniane szybko się marszczą, co jest spowodowane wspomnianą już niską elastycznością włókien.

Jednak producenci znacznie zmniejszają gniecenie i kurczliwość bawełny poprzez rozcieńczanie jej (o 5-10%) poliestrem. Jeśli narzuta bawełniana na łóżko zawiera niewielką ilość wiskozy, jedwabiu lub akrylu, jest bardziej wyrafinowana i trwała.