Hobby to coś cennego w życiu człowieka. Pasja pozwalająca oderwać się od szarówki dnia codziennego to przecież coś pożądanego w naszym życiu. Czy jednak ktoś z nas zapłaciłby za figurkę samochodu 20 tysięcy dolarów? Hobbyści są na to gotowi. Z czego to wynika i jakie są najpopularniejsze figurki kolekcjonerskie w dziedzinie motoryzacji o tym traktuje poniższy artykuł. 

Motoryzacyjne pasje

Dobrze wiemy, że mężczyzna, typowy macho kojarzy nam się jako fan szybkich samochodów lub motocykli. I w tym stereotypie jest wiele prawdy, duża ilość mężczyzn interesuje się motoryzacją. Niekiedy jednak pasja do czterech kółek przenosi się w mniejszą skalę. Tak było w przypadku wielu hobbystów, którzy kolekcjonują popularne figurki samochodów wykonane w skali 1:43. 

Wśród takich modeli są najróżniejsze marki: Mercedes, BMW, Ford, Jaguar, Dodge czy Chevrolet. Co ciekawe modeli w powyższej skali doczekały się polskie samochody, ikony PRL-u takie jak popularny Polski Fiat 126p, Syrena czy Nysa Towos. Odrębną kategorią są zaś figurki kolekcjonerskie motocykli, te zbierane są przez mniejszą liczbę osób, lecz również stanowią łakomy kąsek dla wielu hobbystów.

Pasja która staje się życiem

Jak można się dowiedzieć z jednego z artykułów amerykańskiej prasy jeden z kolekcjonerów, 80 letni John, w swojej daczy w Kalifornii zgromadził 12 tysięcy modeli samochodów skali 1:43. Niektóre pochodzą nawet z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Wartość całej kolekcji trudno nawet oszacować, lecz być może ten człowiek sprzedając kolekcje stałby się milionerem. Z pewnością jednak ta osoba nie pozbędzie się dorobku swojego życia.