Klasyczna kostka Rubika 3x3x3 posiada ponad 43 tryliony możliwych kombinacji ułożeń. Podczas gdy prawidłowe ułożenie, kiedy to wszystkie spośród czterech ścianek posiadają jedną barwę, jest tylko jedno. Z tego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ułożyć kostkę Rubika.

Układanie kostki

Po stworzeniu magicznej kostki, węgierski matematyk Erno Rubik zmagał się ponad miesiąc z jej ułożeniem. Aktualnie część z pasjonatów kostki zajmuje się tym niemalże profesjonalnie, co pozwala im ułożyć kostkę w kilka sekund. Aktualny rekord świata w układaniu klasycznej wersji 3x3x3 wynosi zaledwie 3,42 sekundy.

Jak wykazano każda kostka Rubika, niezależnie od sposobu rozłożenia poszczególnych sześcianów może być ułożona w maksymalnie 20 ruchów. Osoby biorące udział w zawodach potrafią zmniejszyć tę ilość do 15 ruchów. Jest to możliwe dzięki stosowaniu odpowiednich technik oraz systemów.

Sposoby na ułożenie kostki

Stworzonych zostało wiele technik i systemów układania kostki. Różnią się one od siebie swoją złożonością oraz czasem, jaki należy poświęcić na ułożenie. Niezależenie od wybranej metody wpierw musimy dokładnie zapoznać się z określeniami związanymi z układaniem kostki, aby móc zrozumieć poszczególne etapy.

Istnieje wiele metod jak ułożyć kostkę Rubika natomiast wśród osób rozpoczynających przygodę najpopularniejszym sposobem jest LBL, czyli Layer by Layer. Dużą zaletą takiego podejścia jest prostota. Kostka Rubika układanie przebiega za pomocą siedmiu prostych do zrozumienia etapów. Podstawową wadą metody LBL jest jej czasochłonność.