W wielu publikacjach dotyczących układania kostki Rubika (o wymiarach 3 x 3 pola) często mówi się o możliwości jej szybkiego ułożenia. Według niektórych teorii, istnieje możliwość ułożenia jej nawet w przeciągu kilkunastu sekund.
Czym jest speedcubing?
Samo ułożenie kostki Rubika 3×3 to za mało, aby być w pełni usatysfakcjonowanym. Dlatego wiele osób konkuruje ze sobą, układając ją w możliwie jak najkrótszym czasie. Aby to zrobić, można skorzystać np. z gotowych metod układania kostki. Niektóre z nich pozwalają na ułożenie wszystkich płaszczyzn kostki w przeciągu zaledwie kilkunastu sekund. Nie wszyscy też wiedzą, że istnieją typowo „polskie” metody szybkiego układania kostki Rubika. Niektóre z nich pozwalają na ograniczenie czasu niezbędnego do ułożenia kostki do zaledwie… 40 ruchów.
Friedrich a może Zborowski – Bruchem?
Najpopularniejszą metodą speedcubingu jest tzw. metoda Friedricha, dzięki której można ją ułożyć w zaledwie 56 ruchów. Z kolei „polska” metoda Zborowski – Bruchem, pozwala na skrócenie tego procesu do zaledwie 40 ruchów, czyli do zaledwie kilkunastu sekund. Szybkie opanowanie wybranej techniki jest dosyć proste, aczkolwiek wymaga refleksu, opanowania i efektywnego myślenia.
Podsumowując, kostka Rubika 3×3 to zadziwiający gadżet, który mimo swej prostoty, jest bardzo trudny w ułożeniu. Mimo to warto spróbować tej sztuki, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi możliwość rozwoju własnego umysłu i jego zdolności intelektualnych.