Ćwiczenie umysłu to dobry sposób na jego rozwój, jak również utrzymywanie go w odpowiedniej formie. Nic tak nie rozwija umysłowo jak rozwiązywanie różnorakich łamigłówek, rebusów, krzyżówek i innych zagadek, wymagających wysilenia umysłu. Wszystkie one mają jednakże formę pisemną. Jest jednakże pewna rzecz, która można zaliczyć do grupy 'łamigłówek’, a która do rozwiązania nie potrzebuje używania długopisu.
Węgierska kostka, światowy sukces
Kostka Rubika – bo o niej mowa, to znana na całym świecie rozrywka, nad którą od dziesiątek lat głowią się miliony ludzi. Idea jej działania jest bardzo prosta – sześcienna zabawka logiczna, składająca się z mniejszych sześcianów, połączonych ze sobą za pośrednictwem ruchomego przegubu, umożliwiającego obracanie całej ściany kostki. Opis jest bardzo prosty, jednakże jej ułożenie dla wielu osób jest wyzwaniem nie do pokonania.
Sama kostka została wymyślona w latach siedemdziesiątych na Węgrzech, przez tamtejszego architekta Erno Rubika, od którego zresztą wzięła swoją nazwę. Za skonstruowanie gotowego modelu kostki, wdrożenie jej do masowej produkcji i rozpropagowanie na całym świecie odpowiadają jednakże Japończycy.
Łamanie głowy dla każdego
Poręczność i prostota działania kostki Rubika sprawia, że w szybkim tempie zyskała popularność w różnych zakątkach świata, zyskując miano zabawki kultowej. Zabawki, która spełnia bardzo istotną funkcję rozwojową, wpływa bowiem na kształtowanie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, bardzo przydatnego do funkcjonowania we współczesnym świecie.